Hidrojen Sülfür Ölçümü

Hidrojen Sülfür Ölçümü

Hidrojen sülfür ölçümü; ham petrol ve doğalgaz imalatında kullanılan en tehlikeli ve ölümcül madde hidrojen sülfürü analiz etmek için kullanılır. Hidrojen sülfür; ölümcül risk taşıyan bir madde olduğu için petrol ile gaz sektöründe çalışan kişiler tarafından çok dikkat edilmesi gerekir. Hidrojen sülfür; petrol çıkarmak amacı ile delinmiş olan katmanlardaki kükürt içerikli organik yapılı maddelerin ayrışmaları sonucunda meydana gelir. Ortam ölçümleri yönetmelik gereği düzenli aralıklar ile mutlaka hidrojen sülfür ölçümü iş yerlerinde yaptırılmalıdır. Bu denli tehlikeli ve ölümcül bir maddenin işçiler üzerindeki maruziyeti periyodik aralıklarla kontrol edilerek önlenmelidir. İş yeri ortam ölçümlerini detaylı bir biçimde gerçekleştiren ve ortam ölçümü yapan firmalar arasında yer alan Demko şirketi ile kalite standartlarınızı yükseltebilirsiniz.

Hidrojen Sülfür Ölçümü Nasıl Yapılır?

Hidrojen Sülfür Ölçümü

Bu madde; çok zehirli, yanıcı, kötü kokulu ve renksiz özelliklere sahip olan bir gazdır. Hidrojen sülfür gazı; havadan çok daha ağırdır. Bu gazın ne miktarda olduğunu araştırmak ve analiz etmek adına onaylı dedektörler kullanılmalıdır. Hidrojen sülfür ölçümü yapabilmek için çalışanların, gaz dolu bölgeye girmeden mutlaka gazın konsantrasyonu tespit edilmelidir. Gaz açığa çıkmışsa; öncelikle sondaj kulesinin lokasyonu mutlaka sabit elektronik H2S monitörleri ve sesli hatta görsel alarmlar ile donatılmış olmak zorundadır. Günlük yapılan kalibrasyon denetimleri, monitör imalatçısının kullanım talimatları uyarınca gerçekleştirilmelidir. Hidrojen sülfür ölçümü yapılırken en az iki tane rüzgar yönü göstergesi, sondaj kulesinin zemininden elek ve çamur tanklarından görülebilmelidir. En az bir adet üfleyici teçhizat sondaj kulesinin zemininde konumlanmalıdır. Bu üfleyici cihazların en alt bölümde yer alması gerekir. H2S uyarı levhaların sondaj deliğinden mutlaka belirli mesafe uzakta bulunmalıdır.

Hidrojen sülfür gazına maruziyet seviyesine göre kişilerde bazı belirtiler gözlemlenir. Düşük derece maruziyette; baş ağrısı, yorgunluk, bronşit gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Yüksek düzeyde maruziyette; dispne, konfüzyon, bulantı, hemoptizi, kusma, öksürük ve bilinç kaybı görülür. Çok yüksek düzeyde gaz maruziyeti yaşayan işçiler ise; ani bilinç kaybı, kardiyopulmoner arrest, nöbet ve miyokart infarktüsü gibi ağır, ölümcül ve ciddi hastalıklara rastlanabilir.

DEMKO ÇEVRE ÖLÇÜMLERİ

Hidrojen Sülfür Ölçümü  ile ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.