Formaldehit Ölçümü

Formaldehit Ölçümü

Formaldehit ölçümü; kullanımı çok yaygın olan ve iyi bir dezenfektan olarak kullanılan formaldehit maddesini analiz etmek için kullanılır. Ortam ölçümleri yönetmelik maddelerine göre işyeri ortam ölçümleri arasında yer alan formaldehit ölçümünün periyodik olarak uygulanması zorunludur. Formaldehit maddesi, renksiz ve kötü kokulu bir kimyasal gazdır. Sulu çözelti biçiminde ticareti yapılır. Sulu çözeltili haline formalin adı verilir. Sulu çözeltisi genel olarak şerbet kıvamında olup, renksiz bir görüntü sergiler. Çeşitli özel ekipmanlar ile kullanılması gereken bu madde oldukça tehlikelidir. Ortamı dezenfekte etmek amacı ile genellikle mobilya endüstrisinde kullanılır. Ortam ölçümü yapan firmalar arasında yer alan Demko şirketine tüm hizmetler için başvurabilirsiniz.

Formaldehit Ölçümü Nasıl Yapılır?

Formaldehit Ölçümü

Tıbbi labaratuarlarda, dezenfekte edilmesi gereken ortamlarda, cam yünü ve taş yünü gibi köpük yalıtım materyallerinde, kimya endüstrisinde, yonga levha, suntalam, kontraplak, mdf, sunta gibi yapı öğelerinin imalatında, temizlik sektöründe formaldehit maddesi kullanılmaktadır. Ayrıca mantar çiftliklerinde ve balık çiftliklerinde ortamı dezenfekte etmek amacı ile kullanılan formaldehit maddesi, tekstil ürünlerinin işlenmesinde, fenol, melamin reçinelerin imalatında da kullanılır. Kumaş boyası, lastik, boya, azot gübre gibi maddelerin üretilmesinde kullanılan bu madde lastiğin çeliğe bağlanmasında, deri imalatında deri tabaklanması ve yapıştırılması işlemlerinde, kozmetik ürünlerinde anti bakteriyel olarak kullanılmaktadır.

NIOSH metotlarında formaldehit ölçümü yapılabilir. En uygun yöntemin uygulanabilmesi için 80 L hava numunesinde 0.002 ppm ile 4 ppm değerleri uygulanmalıdır. 1 ile 5 L hava numunesi için ise 0.1 ppm tavan değeri kullanılmalıdır. Bu işlemde kullanılan sülfirik asit yüksek derecede aşındırıcı özelliktedir. Bu sebeple aside dayanıklı siperli ve tam korumalı gözlükler ile eldiven kullanılması zorunludur. Formaldehit maddesi kanserojen olduğu için dikkatli bir çalışma yürütülmelidir. Oksitlenebilen organik maddeler pozitif girişim verebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Analiz cihazı olarak Visible Absorbtion Spectrometry yani VIS kullanılır. Görünür ışık spektrofotometre örnekleyici yöntem için 37 mm’lik 1 mikro metre gözenek çapında polytetrafluoroethylene filtre kullanılmalıdır. İmpinger, pompa, kişisel örnekleme pompası kullanılmalıdır. Alınan numuneler polyetilen şişelerde ve normal koşullar altında transfer edilir. Numuneler otuz gün süre ile 25 C deredece saklanır.

DEMKO ÇEVRE ÖLÇÜMLERİ

Formaldehit Ölçümü  ile ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.