Caraskal

Caraskal ya da ceraskal, sonsuz vidalı palanga sistemini ifade eden bir kavramdır. Genel olarak fabrikalarda, atölyeler ve inşaat gibi yerlerde ağır maddeleri ve yükleri kaldırmak için kullanılır. Caraskal nedir? Eş merkezli bir biçimde ve birlikte dönen iki sabit ve bir hareketli serbest makaradan oluşan bu mekanizma, küçük ebatlarda olduğundan dolayı bakımı kolay yapılır ve kolay taşınır. Temel çalışma prensibi kaldıraç düzenine benzer. Bu sebeple bir çok endüstri faaliyetinde ve sektörde yaygın bir kullanaım alanı vardır. Elektrikli caraskal ve zincirli caraskal modelleri piyasada mevcut durumdadır. Caraskal çeşitleri ve kullanım alanları ile ilgili detaylı bilgi almak için şirketimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Caraskal Türleri Nelerdir?

Caraskal

Ceraskallar, manuel vinç olarak ifade edilir. Bu aletlerin en önemli özelliği kaldırılan yükün güç uygulamadan istenen lokasyona getirilebilmesi ve yükü kaldırmak için asgari güce ihtiyaç duymasıdır. Manuel zincirli ceraskal taşıma kapasiteleri şöyledir; 500 kg ceraskal, 1000 kg ceraskal, 2 ton caraskal, 3 ton ceraskal, 5 ton ceraskal, 10 ton ceraskal ve 20 ton ceraskaldır.

Elektrik halatlı caraskal, çok yüksek tonajlı yükleri kaldırmak amacı ile kullanılır. Bu makinede fren, pano, motor, caraskal şasesi, kumanda ve switch bölümleri bulunur. Fren; elektro manyetik disklidir ve yük kaldırıldığı zaman tekrar aşağı inmemesine yardımcı olur. Diskli bir mekanizma olması çok faydalıdır. Frenin üzerindeki diyot ise motora gelen yüksek ve alçak gerilimli elektrikleri absorbe ederek motorun hasar almasını önler. Pano; vinci yani ceraskalı yönetmeye yarar bir kutudur. Tüm kumanda sistemi, switchleri ve motorları gibi elektrik malzemelerin kablolarının bağlantı kutusudur. İçinde bulunan kontaktörler yardımı ile indirme ve kaldırma komutlarını uygular. Motor; ceraskal arabası yürütme motorlarıdır. Çok güçlü bir yapısı olan ceraskal motorları ile en yüksek tonajlı yükler bile kolaylıkla kaldırılabilir ve yürütülebilir. Ceraskal şasesi; tüm yükün üzerine bindiği vinç elemanıdır. Kumanda; ceraskal elektrik ve pano ile komut vermeye yarayan cihazlardır. Kumandanın üzerinde acil stop butonu vardır. Tehlikeli ve acil durumlarda vinç üzerinde bulunan tüm elektriği kesmektedir. Switch; üst limit ve alt limit switch olarak ikiye ayrılır. Yükün belirli bir yüksekliğe erişmesi ve alçalması ile devreye giren bu mekanizma vinç motoru üstündeki tüm elektriği keser. Böylece iş kazaları önlenmiş olur.

DEMKO ÇEVRE ÖLÇÜMLERİ

Caraskal  ile ilgili detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.